Visit BlogAdda.com to discover Indian blogs getLinks(); ?> הודעה לעובדת-סוציאלית. - מידע לאנשים עם מוגבלויות

הודעה לעובדת-סוציאלית.

 
                                    להלן הודעה ששלחתי ביום שני, ה-8 לאוגוסט 2022 בשעה 11:14 לעובדת הסוציאלית של הוסטל “אביבית”
בעקבות שיחתנו הטלפונית מהיום, יום שני, ה-8 לאוגוסט 2022 משעה 9:48 בבוקר אסכם בכתב את מצבי בתחום התעסוקתי:
אני כבר שנים רבות לא מצליח לחזור לשוק העבודה-ממנו נפלטתי בתאריך 24.2.2005-שזהו התאריך בו נאלצתי לעזוב את העבודה בבית הספרים הלאומי האוניברסיטאי(בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם). אני נאלצתי לעזוב עבודה זו בשל החמרה איטית, אך עקבית במצב בריאותי(שלמעשה נמשכת עד היום) שלא איפשרה לי עוד לעלות על סולמות על-מנת לסדר ספרים, להתכופף על-מנתץ להגיע למדפי הספרים הנמוכים או לסחוב ספרים בעגלה-כל אלו פשוט חייבו הליכה מרובה בתוך מחסן הספרים בו עבדתי.
למעשה מאז ועד היום אני לא מצליח לחזור לשוק העבודה-וזאת פרט לתקופה יוצאת דופן אחת מאוקטובר 2008 ועד חודש אפריל 2009-שבתקופה זו עבדתי ברשת אבגד לתכשיטים-רשת שקיימת עד היום. למיטב ידיעתי גם הסניף בשכונת תלפיות הישנה מול קניון הדר בו עבדתי עדיין קיים-אם כי בעניין זה אני לא בטוח.
במהלך השנים הללו אני כבר נפגשתי אינספור פעמים עם עובדות השמה של סל שיקום-והתברר לי באופן חד-משמעי שהן אינן יכולות להציע לי משרות שיכולות להיות רלוונטיות בעבורי. הסיבה: המשרות שיש להן להציע כוללות ליווי ועזרה בכל הנוגע לקשיים הנפשיים שיש למתמודדי נפש בעת כניסה לשוק העבודה, שזה כמובן דבר חשוב כשלעצמו-אולם הן לעולם לא לוקחות בחשבון כי לחלקם של מתמודדי הנפש ישנן גם נכויות גופניות. הנכויות הגופניות פשוט לא יאפשרו לי חד משמעית להשתלב בעבודות אותן מציעות עובדות השמה אלו למתמודדי נפש, כמו למשל: עבודות סבלות, הטבעת מחירים על מוצרים בסופר-מרקט, סידור מוצרים על מדפים בחנויות או רשתות שיווק שונות וכד’. עבודות כאלו דורשות עמידה ממושכת על הרגליים של שעות רבות ביום-מה שאני פשוט לא מסוגל לעשות בשל נכותי הגופנית-שמתווספת גם לקשיים הנפשיים.
בהביני מצב זה אני פניתי במשך השנים לעוד אינספור ארגונים שעוסקים בהשמת עובדים: עמותת “בעצמי”, תוכנית השמה של עיריית ירושלים בה נסיתי להשתלב-מה שלא צלח בשל העובדה שמדיניותו של משרד הרווחה באותה עת שללה לחלוטין כל טיפול בנפגעי נפש-וללא הפנייה של משרד הרווחה לא ניתן היה להמשיך בתוכנית, פנייה עצמאית שלי לעמותת “חזון ישעיה” אשר הסכימה לקבל אותי לקורס הכשרה מקצועית שעל ההשתתפות בו נאלצתי לוותר בשל העובדה שהוא התקיים בקומה השנייה של מבנה ללא מעלית וההגעה אליו היתה אפשרית בעלייה במדרגות בלבד, קורס של בודקי תוכנה במכללת ג’ון ברייס אליו התקבלתי אולם ההשתתפות בו נמנעה ממני בשל מנגנון בירוקרטי מסורבל מאוד שמנע כל אפשרות מעשית של עזרה בשכר-הלימוד בסך 18000 שקלים בערך, אתר alljobs אליו הייתי מנוי תקופה מסוימת וגם בו לא הצלחתי למצוא שום דבר שיכול להיות רלוונטי ועוד ועוד.
כמו-כן, במהלך השנים אני שלחתי(ועדיין ממשיך לשלוח) את קורות החיים שלי למספר גדול מאוד של חברות(לא אגזים אם אציין כי מספר הפעמים בהם שלחתי את קורות החיים שלי כבר הגיע במצטבר לפחות  לכמה עשרות אלפים).
אדגיש כי המסקנה לפיה לעובדות השמה של סל שיקום אין כיום מה להציע לי היא בשום אופן לא מסקנה פזיזה או נמהרת, אלא מסקנה אליה נאלצתי להגיע לאחר שנים רבות של בדיקות יסודיות ומקיפות מאוד של הנושא-כפי שהסברתי כאן. לפיכך נכון להיום אפיק פעולה זה לא יכול להיות מעשי-ואין כל טעם בהפנייה שלי שוב ושוב למקומות שכבר הוכח מעבר לכל ספק שפשוט אין להם מה להציע בתחום התעסוקתי.
אני בכל מקרה ממשיך לשלוח אל קורות החיים שלי לעוד חברות רבות, ולמרות העובדה שרובן המכריע פשוט אינן עונות לי.
העזרה שלך כעובדת סוציאלית יכולה כיום לבוא לידי ביטוי בשני אפיקי פעולה:
1)בחודש האחרון חוקק חוק “זכויות רווחה לאנשים עם מוגבלויות”-ומשמעותו שייתכן ובתנאים מסוימים משרד הרווחה כן יהיה מוכן לסייע לי כפגוע-נפש. אינני יודע אילו תוכניות יש להם בתחום התעסוקתי. בכל מקרה אני לא אוכל לבדוק זאת-כאשר אני פונה באופן עצמאי איש אינו מוכן להתייחס בגלל העובדה שאני לא עובד סוציאלי או איש מקצוע. לעומת זאת ייתכן ופנייה שלך כן תזכה למענה. כמובן שלא ניתן להבטיח דבר-נכון להיום אינני יודע באילו תחומים חוק זכויות רווחה לאנשים עם מוגבלויות מאפשר טיפול של משרד הרווחה באנשים שמוגדרים כפגועי-נפש, ואין ביכולתי לברר זאת גם כן מאחר ואיש לא יסכים לשתף עמי פעולה בגלל העובדה שאני לא עובד סוציאלי(ולצערי כבר נתקלתי בתשובות כאלו אינספור פעמים ממשרדי ממשלה).
בנקודה זו את בהחלט תוכלי להכנס לפעולה-האם תסכימי לנסות  ולסייע בבירור דברים אלו? יש כמובן לקחת בחשבון שמאחר ומדובר בחוק חדש ייתכן מאוד ולא כל העובדים של משרד הרווחה אכן עודכנו ויש סבירות גבוהה למדי של קבלת תשובות סותרות או מבולבלות מהם-מה שיהפוך את השאיפה לקבל תמונת מצב ברורה לקשה מאוד.
2)הצעות או רעיונות לתחומים בהם אני יכול להציע את עצמי לעבודה-וכוונתי להצעת רעיונות בלבד ושום דבר מעבר לכך.  הכוונה היא, כמובן לעבודות אותן אני באמת אוכל לעשות במצבי הנוכחי. התקווה היא שרעיונות כאלו, אם וכאשר יינתנו יהפכו בהמשך גם לראיונות עבודה ולמשרות בהן אוכל להשתלב. אדגיש כי אהיה מוכן לשמוע כל רעיון עליו תחשבי-ואפילו יהיה זה רעיון מוזר או “משוגע” ככל שיהיה.
ולסיכום: זו תמונת המצב. עובדת השמה מסייעת, כידוע לך במקרים בהם אדם לא פונה ולא מציע עצמו לעבודה בגלל נסיבות של מצב נפשי-ובמקרה שלי זה לא הקושי העיקרי.
כפי שנסיתי להסביר-הקשיים נמצאים במקומות אחרים לגמרי.
בברכה,
אסף בנימיני-דייר מן הדיור המוגן של הוסטל “אביבית”.
                                          – מצאתם טעות? ספרו לי על כך –
Print Friendly, PDF & Email
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE